آزمون نظام مهندسی چیست ؟

به نام خدا، در این پست قصد داریم تا در مورد آزمون نظام مهندسی چیست با یکدیگر صحبت کنیم.

مخاطب این بحث دوستانی هستند که برای اولین بار قصد شرکت در آزمون های نظام مهندسی را دارند.

قطعا افرادی که پس از اتمام تحصلاتی دانشگاهی قصد شرکت در آزمون را دارند بزرگترین سوال شان این است که مدرک آن به چه کار می آید و به زبان ساده تر: آزمون نظام مهندسی چیست ؟؟؟

آزمون نظام مهندسی چیست

بسیاری از داوطلبیان در مورد اهمیت گرفتن مدرک آزمون نظام مهندسی سوال دارند.

ماهیت آزمون نظام مهندسی

وقتی از مدرک کارشناسی شما 3 سال تمام گذشته باشد شما اجازه شرکت در آزمون نظام مهندسی را دارید.

در حال حاضر برای سازمان نظام مهندسی فاقد ارزش است که شما با مدارک بالاتر از کارشناسی در آزمون شرکت نمایید.

شما پس از قبولی در آزمون دارای پایه 3 خواهید شد.

 

داشتن و نداشتن مدرک نظام مهندسی؟

کاربرد مدرک اجرا پایه 3: در حال حاضر داشتن مجری در ساختمان های رایج 4 طبقه بر خلاف قوانین مندرج در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، الزامی نمی باشد! اما احتمالا بزودی الزامی خواهد شد.

در حال حاضر کسانی که پایه 1 اجرا دارند بیشترین بهره را مطابق مبحث 12 مقررات ملی ساختمان از این مدرک می برند زیرا امکان فعالیت در ساختمان های با متراژ بالا و بلندمرتبه برای آنها امکان پذیر است.

شما تا موقعی که مدارک نظام مهندسی را دریافت نکنید از دید سازمان نظام مهندسی فاقد صلاحیت محسوب می شوید ولی جهت شرکت در آزمون نیازمند داشتن مدارک دانشگاهی معتبر هستید.

 

آیا می توان هم زمان با مدرک نظارت و اجرا کار کرد؟

خیر. شما صرفا با یک مدرک خود می توانید هم زمان در سازمان نظام مهندسی فعالیت نمایید.

مهندسان عمران می توانند هم زمان با مدرک محاسبات و نظارت خود فعالیت حرفه ای داشته باشند.

مهندسان معماری می توانند هم زمان با مدرک طراحی و نظارت خود فعالیت حرفه ای داشته باشند.

 

آیا در حال حاضر بدون مدارک نظام مهندسی می توان فعالیت حرفه ای داشت؟

برخی از دانش پوژان در هنگام تحصیل یا قبل از شرکت در آزمون نظام هندسی در دفاتر مهندسی مشغول به فعالیت می شوند که تا با فضای کاری آشنا گردند.

چون فاقد صلاحیت محسوب می شوند لذا در کنار یک مهندس دارای صلاحیت و خبره مشغول به فعالیت می شوند که غالبا در قالب طراحی ساختمان با استفاده از نرم افزارهای رایج مانند etabs، safe، autocad و… می باشد و مبلغی که دریافت می کنند به علت فاقد صلاحیت بودن بسیار ناچیز است.

امکان فعالیت حرفه ای در قالب مهندس ناظر و مجری برای فرد فاقد صلاحیت امکان پذیر نمی باشد و مهندسین دانش پژوه صرفا با حضور در محل اجرای پروژه با روند کار آشنا می شوند و ممکن است بخاطر برخی فعالیت های جانبی از شرکت ها و دفاتر مهندسی مبلغی را دریافت نمایند.

برخی دانش پژوهان در آزمایشگاه های مکانیک خاک و… مشغول به فعالیت می شوند که در قالب کارگر ساده می باشد.

 

استفاده از مدرک تحصیلی کارشناسی در قالب شرکت حقوقی

یکی از مواردی که بسیار مشاهده می شود این است که دانش پژوهان بدون توجه به مخاطرات حاصل از رفتارهای غیرحرفه ای شان، مدرک تحصیلی کارشناسی خود را به دفاتر حقوقی می سپارند و به ازای دریافت مبلغی ناچیز عضو هیئت مدیره آن شرکت می شوند.

باید گفت که از لحاظ محاکم قضایی چنین رفتارهایی می توان لطمات حبران ناپذیری را بر فرد وارد سازد، در واقع هرگونه تخلف حقوقی یا کیفری توسط دفاتر به نام آن فرد نیز نوشته خواهد شد.

گاهی مشاهده می شود که دانش پژوهان ضمن اراده مدرک تحصیلی خود، دست نوشته ای از صاحب دفتر حقوقی می گبرند که مدرک تحصیلی آن ها صرفا جهت ثبت دفتر است و آنها هیچ مسئولیتی در قبال اتفاقات آتی نخواهند داشت! این دست نوشته از دید محاکم قضایی کاملا فاقد ارزش بوده و باید پاسخگوی رفتارهای غیرحرفه ای خود باشید.

لذا پیشنهاد ما این است اگر قصد درگیر نمودن مدرک کارشناسی تان به این صورت دارید حتما با افراد حاضر در دفتر حقوقی آشنا باشید یا از وجود آن دفتر مرتفع گردید وگرنه به ازای دریافت مبلغ و یک دست نوشته، به هیچ وجه به این نوع کارها مبادرت نکنید.

 

کدام یک از صلاحیت های نظارت، اجرا، محاسبات و طراحی با ارزش تر می باشد؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که چند مورد سبب می شود تا مهندسین نگاه های متفاوتی به این مدارک پیدا نمایند:

  • نگاه استانی: در استان هایی مانند کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و… بعلت کمبود مهندس و امکان ارجاع کار بیشتر مورد توجه مهندسین قرار میگیرند.
  • از لحاظ میزان مشغولیت کاری: طبق قانون مهندس ناظر باید به ساختمان پایش مستمر داشته باشد یعنی نیاز نیست همواره حضور فیزیکی در محل داشته باشد بلکه باید بر روند کار نظارت کامل نماید تا مطابق دستور نقشه ها و قواعد مهندسی اجرا گردند.

لذا بسیاری از مهندسان نظارت قسمتی از فعالیت زمانی خود را در قبال مبلغی که می گردند به امر نظارت اختصاص میدهند و مابقی زمان خود را به فعالیتی دیگر اختصاص می دهند که از این لحاظ مدرک نظارت برای آنها جذاب می باشد.

  • تعداد مهندسین: برخی استان ها با کمبود مهندس مجری و برخی با کمبود مهندس ناظر روبرو هستند لذا مهندسی گرامی گاهی با توجه به وضعیت استانی که قصد فعالیت حرفه ای در آن را دارند به عنوان مهندس ناظر یا مجری شناخته می شوند.

 

مدت زمان دریافت مدارک نظام مهندسی

پس از قبولی حدود 4 سال فرصت دارید تا ضمن ارائه مدارک لازم به سازمان نظام مهندسی محلی که قصد فعالیت حرفه ای دارید نسبت به دریافت مدارک صلاحیت تان اقدام فرمایید.

باید توجه نمایید یکی از مدارکی که از شما دریافت خواهد شد احراز سکونت 6 ماه (مالک یا مستاجر) در استانی می باشد که قصد فعالیت حرفه ای در آنجا را دارید.

 

نحوه شرکت در آزمون های نظام مهندسی

شما جهت شرکت در آزمون های نظام مهندسی، نظارت و اجرای معماری و نظارت و اجرای عمران باید از طریق سایت سازمان نظام مهندسی به آدرس www.inbr.ir ثبت نام نمایید.

 

پک محصولات مه یاد

ما در پک آزموشی که برای شما مهندسین آماده کرده ایم تلاش نموده ایم از صفر تا صد قبولی را در اختیار شما قرار دهیم.